Koło: Rekolekcje wielkopostne w Domu Pomocy Sióstr Orionistek
W dniach od 1 do 4 kwietnia w kaplicy Domu Pomocy Społecznej Sióstr Orionistek trwały rekolekcje wielkopostne, które przebiegały pod hasłem: „Człowiek – Obnażony - Syn Boży”. Uczestniczyli w nich mieszkańcy Domu oraz siostry, które z racji wieku i stanu zdrowia nie mogły udać się do kościoła parafialnego.
Szczególnym patronem rekolekcji, które głosił ks. kapelan Damian Bułakowski, był bł. Jan Paweł II. Rocznica jego „przejścia do Domu Ojca”, przypadająca na dzień 2 kwietnia stała się okazją do przypomnienia papieskiego przesłania o Bożym Miłosierdziu i ponowienia aktu zawierzenia siebie i świata Maryi. W czwartek każdy miał możliwość przystąpienia do sakramentu Pojednania. Rekolekcje zakończyły się w piątek Drogą Krzyżową. Ks. Bułakowski podkreślił, że w tym roku rekolekcje w kaplicy Domu Pomocy zostały odprawione po raz pierwszy i dlatego wpisują się na trwałe w karty historii placówki. Szczególnie wzruszający moment nastąpił po błogosławieństwie krzyżem, kiedy każdy z uczestników otrzymał z rąk s. M. Santy Krupa – dyrektor DPS pamiątkowy różaniec misyjny.
Na zakończenie pani Irena i pani Basia w imieniu całej społeczności zakładu podziękowały ks. rekolekcjoniście i wręczyły kwiaty. W swoim przemówieniu p. Irena, przewodnicząca samorządu mieszkańców zauważyła, że dni ćwiczeń duchowych nie tylko przygotowały seniorów do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, ale również do kanonizacji Jana Pawła II. „Tak się składa, że kiedy otwierały się drzwi naszego domu dla pierwszych mieszkańców, papież Jan Paweł II ogłosił Światowe Dni Chorego, w które od razu włączył się nasz dom. Teraz, kiedy 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego Kościół zaliczy Jana Pawła II w poczet Świętych, w naszym domu po raz pierwszy nastąpiło duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Dlatego czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że to właśnie w tym roku dostąpiliśmy takiej łaski” – powiedziała.
Szczególnym wyrazem wdzięczności Bogu za łaskę rekolekcji był ornat koloru białego, ufundowany przez seniorów do kaplicy DPS z ofiar złożonych w ramach „kolędy”. Podziękowania należą się jednakże wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego przeżycia tych dni: s. M. Sancie Krupa – dyrektor DPS, ks. kapelanowi Damianowi Bułakowskiemu, personelowi, wolontariuszom i siostrom. Deo gratias!